Autor Strony:

Tomasz Dygała

Jestem przewodnikiem z długoletnim doświadczeniem. Prowadzeniem wycieczek na poważnie zająłem się będąc na studiach, w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, w roku 1989. Aczkolwiekinstruktorprzewodnictwa moja przygoda z przewodnictwem zaczęła się znacznie wcześniej, mianowicie w wieku około 9-10 lat, kiedy wraz z Rodzicami mieszkałem w Pradze (tej w Czechach 😉 ) i regularnie przyjeżdżali do nas goście z Polski. Wszyscy oczywiście chcieli obejrzeć miasto więc niejednokrotnie kończyło się tak: Tomek, weź ich i pokaż im Hradczany i most Karola… Tak się zaczęła moja przygoda z przewodnictwem 🙂

Pzasuszonyosiadam duże doświadczenie w szkoleniu przewodników, prowadzę wykłady na kursach przewodnickich a także jestem instruktorem na zajęciach praktycznych. Prowadziłem zajęcia na kursach przewodników beskidzkich w Studenckim Kole Przewodników Górskich Harnasie z Gliwic oraz wrocławskim Studenckim Kole Przewodników Sudeckich. Posiadam uprawnienia Instruktora Przewodnictwa PTTK, w kategorii miejskiej, terenowej i górskiej. Posiadam spory dorobek w zakresie publicystyki krajoznawczej, w latach 2001-2007 byłem stałym współpracownikiem miesięcznika n.p.m. – Magazyn Turystyki Górskiej, gdzie opublikowałem kilkadziesiąt artykułów i fotografii. Współpracowałem z wydawnictwem Pascal – jestem współautorem przewodnika Beskidy na weekend ponadto uczestniczyłem w pracach nad aktualizacją i pracami edytorskimi kolejnych wydań przewodników po Beskidach. Obecnie publikuję na blogu oraz moje teksty ukazywały się w lokalnych warszawskich gazetach: Nowa Gazeta Woli i Bemowa, Gazeta Ochoty, Ursusa i Włoch, Gazeta Żoliborza i Bielan.

W 2014 r. zostałem powołany przez Prezydium ZG PTTK do składu Komisji Egzaminacyjnej Przewodników PTTK Województwa Mazowieckiego.

Udzielam się społecznie w Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie, w którym byłem przewodniczącym Komisji Przewodnickiej, niegdyś członkiem Komisji Rewizyjnej a także byłem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz prezesem Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych w Warszawie. Za działalność społeczną na rzecz turystyki, przy okazji 50-lecia Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie, zostałem uhonorowany odznaczeniem resortowym „Za zasługi dla turystyki” i Złotą Honorową odznaką PTTK.

Jako, że uwielbiam przekazywać swoją wiedzę innym zdecydowałem się na prowadzenie szkoleń przewodnickich. Prowadząc kursy robię to co lubię a to gwarancja sukcesu 🙂 Wyszkoliłem ponad 300 przewodników po Warszawie.

Jestem dyplomowanym varsavianistą – absolwentem podyplomowych studiów varsavianistycznych w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dyplomową, pod kierunkiem profesora Waldemara Baraniewskiego, napisałem na temat Reprezentacyjnych budynków Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Z pracą można zapoznać się pod linkiem.

 Posiadane kwalifikacje turystyczne:

 • instruktor przewodnictwa PTTK
 • przewodnik miejski po Warszawie i Wrocławiu – dawne uprawnienia państwowe
 • przewodnik po Zamku Królewskim w Warszawie (uprawnienia wymagane od 1 maja 2015 r.)
 • przewodnik po Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin
 • przewodnik po Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (wpis na listę rekomendowanych przewodników)
 • przewodnik po Pradze (Průvodce Prahou)
 • przewodnik beskidzki kl. II – uprawnienia państwowe na całe Beskidy
 • przewodnik sudecki kl. III – uprawnienia państwowepttkzlohon
 • przewodnik terenowy: woj. mazowieckie, Ziemia Łowicka, powiat puławski (tzw. Trójkąt Puławski: Kazimierz – Puławy – Nałęczów), woj. świętokrzyskie, woj. dolnośląskie – dawne uprawnienia państwowe
 • pilot wycieczek – dawne uprawnienia państwowe
 • przodownik turystyki górskiej PTTK
 • przodownik turystyki pieszej PTTK